window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-79953711-1');

Polisomnografia

=
Filtruj według

Marka

=

Jest 14 produktów.

Pokazano 1-12 z 14 pozycji

Aktywne filtry

Polisomnografia

Aby zdiagnozować zaburzenia snu, w tym obturacyjny bezdech senny, pacjent musi poddać się specjalistycznemu badaniu. Badaniem dającym szeroki obraz stanu pacjenta jest polisomnografia. Polega ona na rejestrowaniu czynności ludzkiego organizmu w czasie snu. W czasie badania zapisywane są informacje na temat m.in. faz snu, poziomu tlenu we krwi, ilości bezdechów etc. Rejestrowane są reakcje organizmu na bezdechy zaburzające przebieg snu.

Wskazaniem do przeprowadzenia badania polisomnograficznego są wszelkie zakłócenia w przebiegu snu, takie jak nagłe wybudzanie się, chrapanie czy niespokojny sen. Zwiększyć czujność powinny także takie objawy jak zmęczenie pomimo przespania całej nocy, senność i bóle głowy w ciągu dnia. Mogą one świadczyć o niedotlenieniu organizmu spowodowanym nieprawidłowym przebiegiem snu.

Polisomnografia jest przeprowadzana w warunkach szpitalnych. Przed badaniem niewskazane jest spożywanie napojów pobudzających, takich jak kawa czy herbata (utrudniają zasypianie) oraz alkoholu. Aby badanie było wiarygodne, powinno trwać przynajmniej 6 godzin.

Polisomnografia obejmuje następujące badania:

1)      EEG (elekroencefalografia) – badanie bioelektrycznej czynności mózgu,

2)      EMG (elektromiografia) – badanie czynności mięśni i nerwów obwodowych,

3)      EOG (elektrookulografia) – badanie potencjału spoczynkowego w pobliżu gałek ocznych

4)      EKG (elektrokardiografia) – badanie aktywności elektrycznej serca.

Na ciele pacjenta umieszcza się również inne czujniki pomiarowe: mikrofon, czujniki temperatury i przepływu powietrza w okolicy nosa i ust, czujniki ruchów kończyn, pulsoksymetr na palcu, pasy oddechowe rejestrujące ruchy brzucha i klatki piersiowej. W badaniu stosuje się także czujniki położenia ciała oraz zazwyczaj kamerę. Jak widać, polisomnografia jest badaniem złożonym, przeprowadzanym przez wiele czujników jednocześnie. Daje kompleksowy obraz stanu pacjenta i pozwala postawić trafną diagnozę.

Polisomnografia vs. poligrafia

Podobnym badaniem, choć nie tak szczegółowym jak polisomnografia, jest badanie poligraficzne w czasie snu. Można je wykonać w domu. Nie obejmuje ona elektroencefalografii, elektookulografii i elektromiografii. Najczęściej jednak wystarcza do zdefiniowania problemu i postawienia diagnozy. W szczególności jeśli chodzi o zaburzenia oddychania w czasie snu.