window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-79953711-1');

Aparaty CPAP

=
Filtruj według

Marka

=

Jest 28 produktów.

Pokazano 1-12 z 28 pozycji

Aktywne filtry

Aparat CPAP

Leczenie bezdechu sennego wymaga regularnego korzystania ze specjalistycznych urządzeń. Aparat CPAP jest innowacyjnym sprzętem medycznym, który stanowi obecnie jedną z najskuteczniejszych metod przeciwdziałania tej dolegliwości.

Kiedy stosuje się aparat CPAP?

Jeżeli podczas snu możemy zaobserwować trwające przynajmniej 10 sekund przerwy w oddychaniu, to znak, że czas sięgnąć po aparat CPAP. Innym wskazaniem jest znaczne spłycenie oddechu u pacjenta – w obu przypadkach zaburzenia oddychania powodują zmniejszenie się wysycenia krwi tlenem. Jakość snu znacznie spada, w pojawiające się wówczas chrapanie jest bezpośrednio związane z niedotlenieniem organizmu. Niekiedy u chorych występują także chwilowe wybudzenia oraz podwyższenie ciśnienia krwi, które może objawiać się sennością i regularnymi bólami głowy.

Bezdech senny i bezsenność

Problemy bezdechu sennego i bezsenności znane są coraz szerszemu gronu osób, które stwierdzają u siebie podobne objawy. Dokładny przebieg leczenia jest zwykle ustalany indywidualnie i zależy w głównej mierze od natężenia objawów. Za wystąpienie zaburzenia oddychania może być odpowiedzialnych wiele przyczyn, a wszystkie ich skutki powinny zostać skonsultowane z lekarzem przed podjęciem leczenia.

Skuteczną metodą przeciwdziałania wielu dolegliwościom oddechowym, a także monitorowania jakości naszego snu czy jego zaburzeń oraz ciągłości oddechu, jest użycie aparatu CPAP. Na dzień dzisiejszy dostępnych jest wiele jego modeli – zarówno klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych, wyposażonych w technologie umożliwiające szczegółową analizę i najwyższą efektywność.

Na czym polega działanie aparatu CPAP?

Do podstawowego zestawu aparatu CPAP zaliczają się pompa powietrzna i maska nosowa. Jego pierwszy element jest odpowiedzialny za generowanie nadciśnienia i umożliwia utrzymywanie otwartych dróg oddechowych, a co za tym idzie –wyeliminowanie zjawiska bezdechu. Maska tlenowa natomiast połączona jest z rurą odpowiadającą za efektywne funkcjonowanie aparatury i zapobieganie występowaniu jakichkolwiek nieszczelności.

Bardziej zaawansowaną technologicznie odmianą wspomnianych wyżej aparatów jest AutoCPAP. Tego typu urządzenia bazują na podobnym działaniu, a dodatkowo potrafią dostosować swoje funkcjonowanie do rodzaju oraz stopnia nasilenia objawów. Niektóre modele zostały dodatkowo wyposażone w nawilżacze powietrza, które skutecznie chronią pacjenta przed wysychaniem śluzówki jamy ustnej.

AutoCPAP i BiPAP

Przeprowadzana na bieżąco analiza oddechu pozwala aparatom AutoCPAP na wyjątkowo efektywne i pełni spersonalizowane działanie. Tego typu urządzenia uwzględniają w swoim funkcjonowaniu cały szereg dodatkowych parametrów, jakie stanowią między innymi masa ciała pacjenta, pozycja snu oraz ogólny stan zdrowia. Zapis pomiarów umożliwia przechowywanie najważniejszych informacji, mogących stanowić niezbędny element przyszłego leczenia. Poprzez zastosowanie równie zaawansowanej technologii, aparat CPAP stale pozwala nam na przeprowadzanie wiarygodnej diagnostyki snu.

Modelem oferującym jeszcze bardziej złożone rozwiązania jest BiPAP. W przeciwieństwie do tradycyjnego aparatu CPAP, nie bazuje on na stałym nadmuchu powietrza, ale synchronizuje go z oddechem pacjenta. W praktyce polega to na tym, że powietrze pompowane jest mocniej wyłącznie w fazie wdechu, natomiast podczas wydechu automatycznie następuje zmniejszenie jego ciśnienia. W znacznym stopniu przekłada się to na komfort użytkowania i jakość snu.

Oba rozwiązania dzieli nie tylko szereg różnic technologicznych, ale także cena. Za bardziej zaawansowane rozwiązanie, jakie stanowi BiPAP, będziemy musieli zapłacić znacznie więcej. Mimo to na pewno warto rozważyć zakup lepszego technologicznie sprzętu, który samodzielnie dostosuje się do naszych potrzeb.

Jak wybrać aparat CPAP?

Aparat CPAP to jedyna skuteczna metoda leczenia OBS. Choroba ta daje o sobie znać nie tylko w podczas snu, ale również za dnia i znacznie obniża komfort życia pacjentów. Dlatego skuteczna terapia powinna być podstawową motywacją przy wyborze urządzenia.

Najbardziej istotna kwestia podczas kupna aparatu CPAP to jego wbudowana możliwość odróżniania obturacyjnego bezdechu sennego i centralnego bezdechu cennego. Świetnie sprawdza się tutaj aparat autoCPAP, który w czasie wystąpienia bezdechu obturacyjnego podnosi ciśnienie, natomiast gdy występuje bezdech centralny – obniża je. Ważne jest także rozpoznawanie przez aparat CPAP braku bezdechu. Nowoczesny aparat CPAP musi wychwytywać wszelkie, drobne nawet zmiany w oddechu pacjenta i reagować w odpowiedni sposób, by przynieść ulgę od dokuczających mu dolegliwości.

Aparat CPAP w wersji „auto” (autoCPAP) dodatkowo potrafi zrekompensować przecieki maski i można zaprogramować go tak, by działał jak zwykły aparat CPAP, czyli na stałej wartości ciśnienia. Wadą tego urządzenia może być jednak cena, która jest nieco wyższa niż aparatów bez funkcji auto. Jeśli pacjent jest zdecydowany na aparat CPAP w wersji „auto” warto wybrać urządzenie wiodącego producenta. Zdarza się bowiem, że ślepo wierzymy w to, że urządzenie idealnie dopasuje się do naszych parametrów snu, a później okazuje się, że algorytm mierzący zdarzenia oddechowe nie jest odpowiednio skalibrowany. 

Warto pamiętać, że aparat CPAP nie da nam żadnego rezultatu bez odpowiednio dobranej maski. To właśnie maska doprowadza powietrze do płuc pacjenta, a jej szczelność gwarantuje zachowanie odpowiedniego ciśnienia w drogach oddechowych. Można wybierać wśród masek podnosowych,  nosowych oraz twarzowych. Najważniejszymi względami przy wyborze maski są dopasowanie oraz wygoda. Maski które nie przylegają idealnie do nosa lub twarzy i tworzą przecieki lub maski, niewygodne, zsuwające się, czy uciskające należy od razu wyeliminować. Aparat CPAP daje doskonałe efekty terapeutyczne i komfort terapii wyłącznie z odpowiednio dobraną maską.

By wybrać najodpowiedniejsze urządzenie i maskę można skonsultować się również z lekarzem prowadzącym. Doradzi on najlepszy aparat CPAP dopasowany do potrzeb konkretnego pacjenta.