window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-79953711-1');

Maski CPAP

=
Filtruj według

Marka

=

Jest 29 produktów.

Pokazano 1-12 z 29 pozycji

Aktywne filtry

Pokazano 1-12 z 29 pozycji

Czym jest maska CPAP?

Jednym z podstawowych metod leczenia bezdechu sennego jest stosowanie metody wspomagania oddechu podczas snu przy użyciu CPAP - Continous Positive Airway Pressure. Sam system CPAP polega na stosowaniu podczas snu specjalnego urządzenia, które składa się z pompy powietrznej oraz specjalnej maski. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje masek do terapii CPAP – nosową (zakładaną na nos) oraz ustno-nosową (obejmuje jednocześnie nos i usta). Dzięki stałemu podtrzymywaniu ciśnienia powietrza przez pompę osoba chora może spokojnie spać.

Kiedy stosujemy maskę CPAP na nos, a kiedy na nos i usta?

Wybór maski CPAP przy bezdechu sennym zależy od wielu czynników. O tym, jaki rodzaj maski wybrać decyduje przede wszystkim lekarz. Trzeba zwrócić uwagę na to, w jaki sposób chory śpi. W przypadku bezdechu sennego najczęściej stosowane są maski nosowe. Jednak w przypadkach, gdy osoba chora ma problem z oddychaniem tylko przez nos – to stosuje się maski ustno – nosowe. Dodatkowo ważna jest anatomia górnych dróg oddechowych. Czasami utrudnienia w drożności nosa powodują zmniejszenie skuteczności działania maski – krzywa przegroda nosowa, polipy itp. W takiej sytuacji również zalecana jest maska ustno – nosowa.

Czym kierować się przy wyborze maski do terapii CPAP?

Przy wyborze maski stosowanej przy leczeniu bezdechu sennego każdy powinien się kierować jej wykonaniem. Powinna ona posiadać wszystkie niezbędne certyfikaty jak i przede wszystkim powinna być wykonana z materiału antyalergicznego, żeby nie pojawił się drugi problem zdrowotny podczas jej stosowania, czyli problem skórny. Dodatkowo bardzo ważna jest szczelność maski. Przy jej braku pogorszona zostaje efektywność terapii, jak i komfort pacjenta.

Jak dbać o maskę do terapii CPAP?

O każdy artykuł medyczny trzeba dbać. Biorąc pod uwagę to, że maskę CPAP stosuje w bezpośrednim kontakcie z ciałem, jak i organizmem, trzeba codziennie dbać o jej higienę. Po każdym użyciu powinna być ona dokładnie umyta, najlepiej jakimś delikatnym środkiem. Maska powinna być dokładnie wypłukana, żeby w nocy nie wprowadzić środka chemicznego do organizmu, jak i osuszona. Każda maska powinna być przechowywana w suchym i zaciemnionym miejscu, żeby nie uległa zniszczeniu, jak i żeby nie straciła swoich właściwości. Maski przeważnie są wykonane jest z sylikonu, plastiku lub żelu, dlatego pod wpływem zbyt dużej, czy też zbyt małej temperatury, może ulec zniekształceniu i zniszczeniu.

Jak dopasować maskę CPAP?

Skuteczną metodą leczenia obturacyjnego bezdechu sennego jest zastosowanie terapii CPAP. Wykorzystuje się w tym celu specjalistyczne aparaty CPAP, które wyposażone są w pompę oraz maskę zakładaną przez chorego na twarz. Metoda ta pozwala zniwelować objawy obturacyjnego bezdechu sennego i przywrócić komfort wypoczynku osobie cierpiącej na to schorzenie. Bardzo często aparat taki kojarzy nam się z przedmiotem ogromnych gabarytów, a dodatkowo z nieprzyjemnym hałasem, przy którym nie możemy wyobrazić sobie spokojnego snu. Jednak dzisiejsze aparaty CPAP są znacznie mniejszych rozmiarów, a ponadto są dużo cichsze niż te produkowane kilka lat temu. Aby jednak sen był w pełni efektywny należy umiejętnie dopasować samą maskę do twarzy konkretnej osoby, aby używanie aparatu nie było niewygodne i nieprzyjemne.

Maska CPAP wyposażona jest w specjalistyczną poduszkę, która podczas jej używania znajduje się pod nosem. Bardzo ważną kwestią jest dopasowanie rozmiaru samej poduszki do naszego nosa. Pomocne w tym celu okazują się szablony służące właśnie wybraniu odpowiedniego rozmiaru. Należy umieścić taki szablon bezpośrednio pod nosem i sprawdzić jaki rozmiar będzie dla nas najlepszy. Poduszki są dostępne w różnych wariantach wielkościowych. Aby zapewnić sobie wygodne korzystanie z maski, powinniśmy wybrać jak najmniejszą poduszkę, która pasuje do kształtu naszego nosa. Maska będzie wtedy lepiej spełniać swoją rolę. Sama poduszka wyposażona jest w otwór, który podczas użytkowania maski CPAP powinien znajdować się tuż pod otworami nosowymi. Bardzo często zdarza się nieprawidłowe założenie poduszki, co powoduje, że nos znajduje się wewnątrz tego otworu. Tak założona maska CPAP nie będzie jednak spełniać swojej roli.

Prawidłowe założenie maski CPAP polega na ułożeniu jej na czubku naszej głowy. Podkładka powinna znajdować się pod nosem. Uprząż, w którą wyposażone są maski, należy umieścić z tyłu głowy. Wyposażona jest ona w paski, których długość możemy regulować, aby korzystanie z maski było jeszcze bardziej komfortowe. Po wykonaniu wszystkich tych czynności należy ułożyć maskę w jak najwygodniejszej dla nas pozycji. Należy pamiętać jednak, aby zawsze łącznik kolankowy, w który wyposażona jest maska CPAP, znajdował się na czubku naszej głowy.

Kilka przydatnych wskazówek przy dopasowywaniu maski CPAP

  1. Przed założeniem maski należy dokładnie ją umyć, a także oczyścić naszą twarz. Ważne jest, by nie stosować wtedy tłustych, nawilżających kremów, zarówno do twarzy, jak i do rąk.
  2. Nie zapinaj uprzęży zbyt mocno. Pomiędzy twarzą, a paskami uprzęży powinien zmieścić się zawsze kciuk. Jeśli czujesz ból czy zauważasz zaczerwienienie na twarzy, to najprawdopodobniej popełniłeś ten błąd.
  3. Maskę CPAP regulujemy ostatecznie już w pozycji leżącej (to podczas snu ma ona zapewniać komfort i pełną wygodę).
  4. Odczuwasz duże nieszczelności podczas użytkowania maski? Najprawdopodobniej wybrałeś poduszkę w złym rozmiarze.
  5. Aby zmaksymalizować komfort snu zadbaj o dobrą poduszkę (najlepiej poduszkę ortopedyczną).
  6. Nie bagatelizuj kwestii dobrania maski do twarzy. Powinna być ona szczelnie dopasowana, gdyż tylko wtedy możliwe będzie osiągnięcie efektów leczenia!