window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-79953711-1');

Co to jest obturacyjny bezdech senny?

Co to jest obturacyjny bezdech senny?

U osób cierpiących na obturacyjny bezdech senny (OBS) podczas snu występuje wielokrotne wstrzymanie oddechu z powodu zapadania się górnych dróg oddechowych. Dzieje się tak z powodu osłabionej aktywności mięśni, rozrostu tkanki wokół dróg oddechowych czy cech anatomicznych, które powodują zwężenie się dróg oddechowych. W rezultacie powietrze nie może dotrzeć do płuc i podnosi się poziom dwutlenku węgla we krwi, co wpływa na występowanie zaburzeń snu.

Czym jest obturacyjny bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny, czyli OBS, jest zjawiskiem powszechnie występującym, choć wciąż mało znanym. To choroba, która w większości przypadków dotyka mężczyzn. Szacuje się, że na obturacyjny bezdech senny cierpi obecnie około 4% mężczyzn i 2% kobiet. OBS objawia się tym, że podczas snu dochodzi do przerw w oddychaniu, tak zwanych bezdechów. O obturacyjnym bezdechu sennym mówi się w momencie, gdy podczas godziny snu występuje minimum 5 przerw w oddychaniu, trwających minimum 10 sekund każda. Podczas gdy człowiek zapada w sen, dochodzi do rozluźnienia mięśni, w tym również górnych dróg oddechowych. U osób zdrowych nie powoduje to żadnych nieprawidłowości. W przypadku osób chorych natomiast to rozluźnienie jest zbyt rozległe, w wyniku czego może dojść do zapadania się języka i zablokowania dopływu powietrza.

Oznaki OBS

Podstawową oznaką obturacyjnego bezdechu sennego jest głośne, nierównomierne chrapanie. Nie stanowi to jednak reguły. Chrapanie nie staje się uciążliwe dla samego chorego, ale dla jego partnera. Osoba obserwująca osobę chorą może zauważyć bardzo ciężkie, nierównomierne i głośne chrapanie, po czym następuje całkowity zanik dźwięku i chory przestaje oddychać. Dodatkowo każda osoba, u której podejrzewany jest OBS, powinna zwrócić uwagę na to, czy budzi się wypoczęta jak i czy po przebudzeniu pojawia się u niej ból głowy. Są to podstawowe oznaki obturacyjnego bezdechu sennego.

Jak leczyć obturacyjny bezdech senny?

Istnieje wiele sposobów leczenia bezdechu sennego, jednak podstawowym i najbardziej skutecznym jest zastosowanie aparatów i masek do terapii CPAP. Stosuje się je tylko na nos lub jednocześnie na nos i usta. Jest to bardzo wygodna metoda leczenia, ale wymaga od chorego dużej samodyscypliny, a także dbałości o akcesoria. Zastosowanie określonej maseczki zaleca lekarz. To on dobiera jej rodzaj w zależności od stopnia zaawansowania choroby.

Skutki OBS

Obturacyjny bezdech senny rozwija się w organizmie po cichu, bez jednoznacznych objawów. Oznacza to, że niełatwo jest go wykryć samemu. Jednak każdy z nas powinien zdawać sobie sprawę z konsekwencji, z jakimi wiąże się brak leczenia tej choroby. Przede wszystkim u chorych na OBS może pojawić się nadciśnienie tętnicze. Dodatkowo obturacyjny bezdech senny może doprowadzić do zaburzenia potencji, a w niektórych przypadkach nawet do udaru mózgu.

Objawy obturacyjnego bezdechu sennego

OBS to choroba, którą ciężko samodzielnie zdiagnozować. Bardzo często nie jesteśmy świadomi, że cierpimy na to schorzenie, gdyż większość objawów jest dla nas trudno zauważalna – pojawiają się one dopiero podczas snu. Jednak pewne symptomy, na które powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę, występują także podczas dnia. Warto więc przyjrzeć się baczniej własnemu organizmowi, by wcześnie zdiagnozować obturacyjny bezdech senny. Dzięki temu możliwe jest podjęcie odpowiednich kroków i właściwe zadbanie o swoje zdrowie. Nie należy oczywiście każdego problemu ze snem utożsamiać z tą chorobą, lecz zawsze warto zachować w tym temacie czujność.

Objawy obturacyjnego bezdechu sennego występujące w nocy

Zdecydowanie najłatwiejszym do zaobserwowania symptomem schorzenia jest głośne chrapanie w nocy. Bardzo często objaw ten zostaje zbagatelizowany przez ludzi, których dotyczy. Jest to oczywiście dość kłopotliwe dla partnera, z którym śpimy, jednak w większości przypadków nikt nie kojarzy chrapania z jakąkolwiek chorobą. Tymczasem jest to typowy objaw obturacyjnego bezdechu sennego. Osoby chrapiące powinny więc przyjrzeć się lepiej kondycji własnego organizmu i zbadać się właśnie pod kątem tej choroby.

Dość niepokojącym objawem może być także uczucie dławienia i duszenia się. Jeśli często budzimy się w nocy z wrażeniem duszności, nie mogąc zaczerpnąć powietrza i wręcz dławiąc się, nie powinniśmy tego bagatelizować. Takim przebudzeniom mogą towarzyszyć również częste nocne wizyty w toalecie.

Wszystkie te objawy powodują, że sen staje się bardzo niespokojny. Noc to oczywiście czas, kiedy chcemy wypocząć po całym dniu, jednak takie schorzenia jak obturacyjny bezdech senny skutecznie nam to uniemożliwiają. Niemożność zrelaksowania się i odpoczynku jest bardzo poważnym problemem, gdyż rzutuje tak naprawdę na całe nasze życie. Często lekceważymy kłopoty ze snem, jednakże to, jakiej jakości jest nasz wypoczynek w nocy wpływa na nasze funkcjonowanie w ciągu dnia.

Objaw, który bardzo trudno zaobserwować samodzielnie, a będący typowym symptomem tej choroby, to przerwy w oddychaniu podczas snu. Najczęściej obserwuje to dopiero osoba, która przebywa obok nas, kiedy śpimy. Takie epizody chwilowego zatrzymania oddechu u chorych na obturacyjny bezdech senny pojawiają się w ciągu godziny nawet kilkanaście razy i trwają ponad 10 sekund. Najczęściej powodują wybudzenie się ze snu, co negatywnie wpływa na jego jakość. Przerwy w oddychaniu spowodowane są tym, że ściany dróg oddechowych chorego zapadają się. Konsekwencją tego jest niedocieranie powietrza do płuc, a przez to analogicznie wzrost poziomu dwutlenku węgla we krwi.

Objawy obturacyjnego bezdechu sennego występujące w dzień

Problemy senne powodują wiele negatywnych skutków w codziennym życiu. Osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny budzą się często niewypoczęte, nawet po całej nocy snu. Skutkuje to znacznym pogorszeniem koncentracji. Przez kłopoty z efektywnym wypoczynkiem osoby takie są senne i zmęczone przez cały dzień, co powoduje niemożność skupienia się na ważnych czynnościach, a w konsekwencji niestaranne wykonywanie swoich obowiązków. Chorzy stają się przez to nadmiernie drażliwi i nerwowi. Niewyspanie wiąże się często z towarzyszącymi naszym porankom bólom głowy. Dolegliwości takie mogą skutecznie zniechęcić do codziennych czynności. Wszystkie te objawy utrzymujące się przez dłuższy czas mogą spowodować u chorego nawet zaburzenia o charakterze depresyjnym.

Zaobserwowanie objawów obturacyjnego bezdechu sennego

Jeżeli zauważyliśmy u siebie objawy obturacyjnego bezdechu sennego, nie należy zwlekać, lecz szybko zwrócić się do lekarza specjalisty. Pozwoli to na zdiagnozowanie choroby, a dzięki temu wdrożenie odpowiedniego leczenia. Postawienie diagnozy umożliwione jest poprzez przeprowadzenie badania snu. Najczęściej wykonuje się tzw. polisomnografię, która trwa całą noc. Nowoczesne metody leczenia pozwolą nam odczuć ulgę i odpocząć od uciążliwych objawów. To szansa na powrót do normalnego trybu życia i wyraźnej poprawy jego jakości.

Leczenie obturacyjnego bezdechu sennego