window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-79953711-1');

Jak wybrać koncentrator tlenu?

Jak wybrać koncentrator tlenu?

Czy wiesz, że przeciętny człowiek jest w stanie wytrzymać bez tlenu maksymalnie 5 minut? Tak bardzo ten cenny pierwiastek jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a mówiąc prościej - do życia.

Czy wiesz, że przeciętny człowiek jest w stanie wytrzymać bez tlenu maksymalnie 5 minut? Tak bardzo ten cenny pierwiastek jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a mówiąc prościej - do życia.

Tlen w naszym organizmie jest odpowiedzialny przede wszystkim za: przemieszczanie się krwi, która dociera do wszystkich organów człowieka - i w ten właśnie sposób je odżywia. Co dzieje się, gdy zaczyna nam go brakować? Serce przestaje poprawnie pracować. W konsekwencji może dojść do zatrzymania krążenia krwi, a to skutkuje niedotlenieniem mózgu. Brak odpowiedniego natlenienia organizmu to źródło poważnych i nieodwracalnych zmian w korze mózgowej. Może to doprowadzić do inwalidztwa, śpiączki, a nawet śmierci pacjenta.

Schorzenia związane z układem oddechowym, takie jak astma oskrzelowa, POChP, rak płuc czy mukowiscydoza wymagają leczenia przy pomocy tlenu. Oczywiście, poza tym pacjenci muszą zażywać leki konwencjonalne, jednak dodatkowe domowe leczenie tlenem znacząco poprawia komfort ich codziennego życia. W zależności od stopnia zaawansowania choroby tlenoterapia wynosi od kilku do nawet kilkunastu godzin na dobę.

Co w przypadku, kiedy z różnych przyczyn tlen dostarczany do organizmu nie wystarcza, a retencja dwutlenku węgla jest zbyt niska? Efektem tego jest zjawisko hiperkapni, czyli zatrucia organizmu dwutlenkiem węgla. Objawia się ono uczuciem ciągłego zmęczenia, trudnościami w oddychaniu przy wykonywaniu nawet najprostszych czynności oraz dusznościami. W dłuższej perspektywie taki stan jest poważnym zagrożeniem życia. I tu właśnie z pomocą może przyjść koncentrator tlenu.

Koncentratory tlenu to aparaty medyczne, które dostarczają pacjentowi odpowiednią ilość tego cennego pierwiastka. Pobierają one powietrze atmosferyczne, które następnie zagęszczają i oczyszczają. W efekcie pacjent otrzymuje ok. 90-95% czystego tlenu, który podawany jest za pomocą, maski lub wąsów tlenowych.

Osoby, które kupują koncentrator po raz pierwszy, najczęściej kierują się ceną, ponieważ urządzenia te nie należą do najtańszych. To kryterium jest zrozumiałe, jednak w przypadku koncentratorów – całkowicie nietrafione. Za niską cenę dostaniemy sprzęt o równie niskiej jakości. Takie urządzenie w o wiele mniejszym stopniu będzie koncentrowało tlen i nie wspomoże skutecznie układu oddechowego. Jeżeli decydujemy się na poprawę jakości życia za pomocą koncentratora – warto, by był to przemyślany zakup odpowiednio wykonanego urządzenia.

Wybór koncentratora tlenu jest szczególnie ważny w przypadku osób, które mają zleconą wielogodzinną terapię tlenem. Wybierając konkretny aparat, należy wziąć pod uwagę takie parametry jak:

stopień koncentracji tlenu, najlepiej w przedziale 90%–96%

głośność

waga

wielkość

zużycie prądu

serwis i zużycie

gwarancja

Najnowsze koncentratory dostępne w sprzedaży w odróżnieniu od swoich poprzedników czy też butli tlenowych są wyjątkowo lekkie (ich waga to tylko 14 kg). Dodatkowo mają kompaktowy, ergonomiczny kształt, który usprawnia łatwy transport. Dzięki temu sprzęt może być przewożony w każdym samochodzie. Nowoczesne urządzenia posiadają również cztery kółka, by sprawniej przemieszczać je w warunkach domowych.

Już po 30 min. od włączenia dobry koncentrator powinien podać pacjentowi 96% tlenu. To najważniejszy czynnik, na który trzeba zwrócić uwagę. Na rynku dostępne są modele, które oczyszczają powietrze i koncentrują tlen od 50 do 95%. Najlepiej jednak wybrać taki koncentrator tlenu, który dostarcza tlen na poziomie 90-96% pierwiastka. Dzięki temu zyskamy pewność, że jego używanie będzie miało istotny wpływ na zdrowie pacjenta. Kolejnym ważnym czynnikiem jest przepływ powietrza. Powinien się on mieścić w zakresie od 0,5 do 5,0 litra na minutę.

Koncentrator z pewnością nie może być urządzeniem głośnym. Tym bardziej, że większość czasu jego pracy przypada na godziny nocne. Nowe modele charakteryzują się głośnością ok. 43 dB. Nie jest to dużo - nawet dla osób, które mają lekki sen. Warto również wziąć pod uwagę, że pacjent i domownicy stopniowo przyzwyczają się do monotonnego szumu wydzielanego przez urządzenie i nie będzie ono dla nich uciążliwe.

Najnowsze koncentratory są jednymi z najcichszych i najoszczędniejszych urządzeń dostępnych obecnie na rynku, dlatego też to najpowszechniejszy tego typu sprzęt używany w leczeniu domowym, jak i szpitalnym.

Urządzenia te mają bardzo trwały, ekonomiczny kompresor, który wytrzymuje ponad 25 tysięcy godzin pracy. To byłoby ponad 1000 dni ciągłego, całodobowego użytkowania! Kolejną zaletą nowoczesnych koncentratorów jest również niski pobór mocy – ok. 300W.

Szczególnie istotna dla pacjentów i ich bliskich jest intuicyjna, prosta obsługa. Z takim urządzeniem poradzi sobie każdy, a to także wpływa na komfort użytkowania.

Przy wykorzystaniu koncentratora u jednego pacjenta w warunkach domowych, sprzęt wymaga wymiany filtra zewnętrznego tylko raz do roku. Posiadają one także długi okres gwarancji – zazwyczaj od 3 do 5 lat.

Drugim dostępnym na rynku typem koncentratorów są koncentratory przenośne. W odróżnieniu do stacjonarnych są dużo lżejsze – ważą od 2,5 do 4,5 kg. Dla porównania stacjonarny koncentrator waży 14 kg. Przenośny model umożliwia wygodne stosowanie poza domem. Jest to szczególnie ważne dla pacjentów prowadzących aktywny tryb życia oraz dla dzieci. Dzięki zachowaniu mobilności osoby te mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie i wykonywać sporty takie jak jazda na rowerze czy wędkowanie. Mobilny koncentrator jest dużo mniejszy, lżejszy i zazwyczaj dostępny z torbą czy wózkiem ułatwiającym transport. To niewątpliwa zaleta takiego rozwiązania. Przenośne koncentratory tlenu to urządzenia łatwe w obsłudze, idealne do stosowania także w podróży, nawet w samolotach. Przeszły one bowiem niezbędne i dość rygorystyczne testy oceniające ich zdolność do znoszenia wstrząsów, jak również radzenia sobie z innymi warunkami panującymi w życiu codziennym. Nie tylko w domu, ale i poza nim.

Warto również wspomnieć, że najpopularniejsze przenośne urządzenia na rynku dzielą się na dwa modele różniące się sposobem pracy:

OPCJA 1 – urządzenie posiada 3 tryby pracy

1. Tryb ciągły – porcja tlenu dostarczana jest w trybie ciągłym, w ilości ustalonej przez użytkownika (od 0,5l/min do 2l/m.

2. Tryb pulsacyjny (przerywany) – przenośny koncentrator tlenu wykrywa wdech, a następnie dostarcza porcję tlenu wedle parametrów ustalonych podczas konfiguracji w urządzeniu.

3. Tryb snu – podobny do trybu pulsacyjnego. Różnica polega na większej czułości mechanizmów wykrywających fazę wdechu, a co za tym idzie – tlen podawany jest w taki sposób, by zapewnić maksymalny komfor.

Podaż tlenu to 86 % do 97% w każdym z trzech trybów pracy. W przypadku niewykrycia wdechu przez dłuższy czas przenośny koncentrator tlenu przechodzi w takie ustawienia, jakie zostały zapamiętane dla trybu ciągłego. Akumulator tego typu urządzenia wytrzymuje od 1 do 4 godzin pracy (w zależności od trybu pracy koncentratora i stanu baterii).

 OPCJA 2 – urządzenie posiada jeden tryb pracy

Drugim rodzajem przenośnego koncentratora tlenu jest urządzenie, które posiada tylko jeden tryb pracy – pulsacyjny. Jego zaletą jest bardzo niska waga – nawet od 2,3 kg. Czyni to z niego niezwykle atrakcyjne urządzenie, wybierane przez znaczną część pacjentów. Niezależne zasilanie bateryjne pozwala na używanie sprzętu do 9 godzin (w zależności od trybu pracy koncentratora i stanu baterii).

Jeśli zastanawiasz się, jaki aparat do tlenoterapii jest najlepszy, warto sprawdzić opinie innych użytkowników. Bogatsi o własne doświadczenia pacjenci chętnie dzielą się swoimi uwagami na portalach poświęconych leczeniu różnych chorób. Możesz również zasięgnąć porady poprzez kontakt z lokalnym autoryzowanym przedstawicielem renomowanej firmy. Eksperci doradzą Ci najlepsze dostępne na rynku rozwiązanie.