window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-79953711-1');

Jakie są dolegliwości wynikające z bezdechu sennego?

Jakie są dolegliwości wynikające z bezdechu sennego?

Obturacyjny bezdech senny jest chorobą dość powszechną. Szacuje się, że cierpi na niego ok. 4% mężczyzn oraz 2% kobiet na świecie.

Podstawowym objawem OBS są przerwy w oddychaniu w trakcie snu. O występowaniu choroby mówimy wtedy, gdy w ciągu godziny snu dochodzi do minimum 5 przerw w oddechu, a każda trwa minimum 10 sekund.

Uciążliwe objawy w nocy

Typowym objawem towarzyszącym występowaniu OBS jest najczęściej chrapanie. Jednak nie każdy chrapiący człowiek cierpi na OBS. W zdiagnozowaniu pomóc może druga osoba, która obserwując rytm oddychania partnera, czy partnerki powinna zwrócić uwagę na to, czy chrapanie jest ciężki i nierównomierne, a po nim następuje całkowity brak dźwięku i chwilowe zatrzymanie oddechu. Osoby chore na obturacyjny bezdech senny mogą często budzić się w nocy z wrażeniem duszności, czy uczuciem dławienia się. Nocnym przebudzeniom w wielu przypadkach towarzyszą częste wizyty w toalecie.

Życie z bezdechem sennym

Pogorszenie jakości życia w ciągu dnia

Niespokojna noc wyraźnie daje o sobie znać w ciągu dnia. Rankiem osoby mające bezdech senny mogą nie czuć się całkowicie wypoczęte i cierpieć z powodu bólu głowy. Kluczem do odpowiedniego wypoczynku jest nie tylko długość snu, ale i jego jakość. Przerwanie oddechu i chwilowe przebudzenia skutkują obniżoną koncentracją i drażliwością w ciągu dnia. Złe samopoczucie często uniemożliwia właściwe wykonywanie codziennych obowiązków, dlatego pacjenci z niezdiagnozowanym OBS miewają kłopoty chociażby z efektywnością w pracy. Zmęczenie, senność i obniżona koncentracja mogą okazać się bardzo niebezpieczne np. za kierownicą, czy u osób, które wykonują prace na wysokości. Długotrwały, nieleczony bezdech senny może prowadzić do pojawienia się u chorego stanów depresyjnych, otyłości, cukrzycy typu II, nadciśnienia, a także chorób serca, czy chorób układu krążenia.

Jeżeli widzisz u siebie niepokojące objawy – skontaktuj się z lekarzem! Odpowiednia diagnoza i wprowadzenie terapii wykorzystującej nowoczesne aparaty CPAP pomogą całkowicie pożegnać się dolegliwościami i ryzykiem wystąpienia poważnych chorób.

Życie z terapią CPAP