window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-79953711-1');

Jakie są dolegliwości wynikające z bezdechu sennego?

Jakie są dolegliwości wynikające z bezdechu sennego?

Obturacyjny bezdech senny jest chorobą dość powszechną. Szacuje się, że cierpi na niego ok. 4% mężczyzn oraz 2% kobiet na świecie.

Podstawowym objawem OBS są przerwy w oddychaniu w trakcie snu. O występowaniu choroby mówimy wtedy, gdy w ciągu godziny snu dochodzi do minimum 5 przerw w oddechu, a każda trwa minimum 10 sekund.

Uciążliwe objawy w nocy

Typowym objawem towarzyszącym występowaniu OBS jest najczęściej chrapanie. Jednak nie każdy chrapiący człowiek cierpi na OBS. W zdiagnozowaniu pomóc może druga osoba, która obserwując rytm oddychania partnera, czy partnerki powinna zwrócić uwagę na to, czy chrapanie jest ciężki i nierównomierne, a po nim następuje całkowity brak dźwięku i chwilowe zatrzymanie oddechu. Osoby chore na obturacyjny bezdech senny mogą często budzić się w nocy z wrażeniem duszności, czy uczuciem dławienia się. Nocnym przebudzeniom w wielu przypadkach towarzyszą częste wizyty w toalecie.

Życie z bezdechem sennym

Pogorszenie jakości życia w ciągu dnia

Niespokojna noc wyraźnie daje o sobie znać w ciągu dnia. Rankiem osoby mające bezdech senny mogą nie czuć się całkowicie wypoczęte i cierpieć z powodu bólu głowy. Kluczem do odpowiedniego wypoczynku jest nie tylko długość snu, ale i jego jakość. Przerwanie oddechu i chwilowe przebudzenia skutkują obniżoną koncentracją i drażliwością w ciągu dnia. Złe samopoczucie często uniemożliwia właściwe wykonywanie codziennych obowiązków, dlatego pacjenci z niezdiagnozowanym OBS miewają kłopoty chociażby z efektywnością w pracy. Zmęczenie, senność i obniżona koncentracja mogą okazać się bardzo niebezpieczne np. za kierownicą, czy u osób, które wykonują prace na wysokości. Długotrwały, nieleczony bezdech senny może prowadzić do pojawienia się u chorego stanów depresyjnych, otyłości, cukrzycy typu II, nadciśnienia, a także chorób serca, czy chorób układu krążenia.

Jeżeli widzisz u siebie niepokojące objawy – skontaktuj się z lekarzem! Odpowiednia diagnoza i wprowadzenie terapii wykorzystującej nowoczesne aparaty CPAP pomogą całkowicie pożegnać się dolegliwościami i ryzykiem wystąpienia poważnych chorób.

Życie z terapią CPAP

Czytaj również

Jak wybrać koncentrator tlenu?

Jak wybrać koncentrator tlenu?

Czy wiesz, że przeciętny człowiek jest w stanie wytrzymać bez tlenu maksymalnie 5 minut? Tak bardzo ten cenny pierwiastek jest nam potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a mówiąc prościej - do życia.

Czytaj więcej
Typowe objawy Obturacyjnego Bezdechu Sennego

Typowe objawy Obturacyjnego Bezdechu Sennego

Większość chorych nie wie, że cierpi na obturacyjny bezdech senny (OBS). Schorzenie to jest często wykrywane przez osobę, która śpi obok nas – to ona zazwyczaj zauważa objawy tego zaburzenia snu. Niektóre typowe oznaki i objawy występowania OBS:

Czytaj więcej