Co to jest Obturacyjny Bezdech Senny?

U osób cierpiących na obturacyjny bezdech senny (OBS) podczas snu występuje wielokrotne wstrzymanie oddechu z powodu zapadania się dróg oddechowych. Górne drogi oddechowe mogą zapadać się z powodu osłabionej aktywności mięśni, rozrostu tkanki wokół dróg oddechowych czy cech anatomicznych, które powodują zwężenie się dróg. oddechowych. W rezultacie powietrze nie może dotrzeć do płuc i podnosi się poziom dwutlenku węgla we krwi, co powoduje występowanie zaburzeń snu.

Co to jest Obturacyjny Bezdech Senny?

Czym jest obturacyjny bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny jest zjawiskiem nadal mało znanym, jednak często występującym. Jest to choroba, na którą zapada dużo więcej mężczyzn niż kobiet. Obecnie szacuje się, że na obturacyjny bezdech senny cierpi około 4% mężczyzn i 2% kobiet. OBS, bo tak brzmi skrót choroby, polega na tym, że podczas snu dochodzi do przerw w oddychaniu, tak zwanych bezdechów. O obturacyjnym bezdechu sennym mówi się w momencie, gdy podczas godziny snu dochodzi do minimum 5 przerw w oddychaniu trwających minimum 10 sekund każda. Podczas gdy człowiek zapada w sen dochodzi do rozluźnienia mięśni, w tym również do rozluźnienia mięśni górnych dróg oddechowych. U osób zdrowych nie powoduje to żadnych nieprawidłowości. U osób chorych natomiast to rozluźnienie jest zbyt duże w wyniku czego może dojść do zapadania się języka i zablokowania dopływu powietrza.

Oznaki OBS

Podstawową oznaką OBS jest głośne nierównomierne chrapanie. Nie jest to jednak regułą. Chrapanie nie jest uciążliwe dla samego chorego, ale dla jego partnera. Osoba obserwująca osobę chorą może zauważyć bardzo ciężkie, nierównomierne i głośne chrapanie po czym następuje całkowity zanik dźwięku i chory przestaje oddychać. Dodatkowo każda osoba, u której podejrzewany jest obturacyjny bezdech senny powinna zwrócić uwagę na to czy budzi się wypoczęta jak i na to czy po przebudzeniu pojawia się u niej ból głowy. Są to podstawowe oznaki obturacyjnynego bezdechu sennego.

Jak leczyć obturacyjny bezdech senny?

Istnieje wiele sposobów leczenia bezdechu sennego, jednak podstawowym i najbardziej skutecznym jest zastosowanie aparatów i masek do terapii CPAP. Stosuje się je tylko na nos lub jednocześnie na nos i usta. Jest to bardzo wygodne leczenie ale wymaga od chorego dużej samodyscypliny, aby dbał o daną maseczkę. Zastosowanie odpowiedniej maseczki zaleca lekarz. To on dobiera rodzaj maseczki do stosowania w zależności od zaawansowania choroby.

Skutki OBS

Obturacyjny bezdech senny rozwija się w człowieku po cichu, oznacza to, że ciężko jest go wykryć samemu. Jednak każdy powinien sobie zdawać sprawę z konsekwencji z jakimi wiąże się brak leczenia tej choroby. Przede wszystkim u chorych na OBS może pojawić się nadciśnienie tętnicze. Dodatkowo OBS może doprowadzić do zaburzenia potencji, a w niektórych przypadkach nawet do udaru mózgu.

Objawy obturacyjnego bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny to choroba, którą ciężko samodzielnie zdiagnozować. Bardzo często nie jesteśmy świadomi, że cierpimy na to schorzenie, gdyż większość objawów jest dla nas trudno zauważalna – pojawiają się one podczas naszego snu. Jednak pewne symptomy, na które powinniśmy szczególnie zwrócić uwagę, występują także podczas dnia. Warto więc przyjrzeć się baczniej własnemu organizmowi, by wcześnie zdiagnozować obturacyjny bezdech senny, a dzięki temu móc podjąć odpowiednie kroki, aby zadbać o swoje zdrowie. Nie należy oczywiście każdego problemu ze snem utożsamiać z tą chorobą, lecz zawsze warto zachować w tym temacie czujność.

Objawy obturacyjnego bezdechu sennego występujące w nocy

Zdecydowanie najłatwiejszym do zaobserwowania symptomem schorzenia jest głośne chrapanie w nocy. Bardzo często objaw ten jest bagatelizowany przez ludzi, których dotyczy. Jest to oczywiście dość kłopotliwe dla osoby , z którą śpimy, ale zazwyczaj nikt nie kojarzy chrapania z jakąkolwiek chorobą. Tymczasem jest to typowy objaw obturacyjnego bezdechu sennego. Osoby chrapiące powinny więc przyjrzeć się baczniej bardziej kondycji własnego organizmu i zbadać się właśnie pod kątem tej choroby.

Dość niepokojącym objawem jest również uczucie dławienia i duszenia się. Jeśli często budzimy się w nocy z wrażeniem duszności, nie mogąc zaczerpnąć powietrza i wręcz dławiąc się, nie możemy tego zbagatelizować. Takim przebudzeniom mogą towarzyszyć również częste nocne wizyty w toalecie.

Wszystkie te objawy powodują, że nasz sen jest bardzo niespokojny. Noc to oczywiście czas, kiedy chcemy wypocząć po całym dniu, jednak takie schorzenia jak obturacyjny bezdech senny skutecznie nam to uniemożliwiają. Niemożność zrelaksowania się i odpoczynku jest bardzo poważnym problemem, gdyż rzutuje tak naprawdę na całe nasze życie. Często bagatelizujemy kłopoty ze snem, jednakże to, jakiej jakości jest nasz wypoczynek w nocy wpływa na to, w jaki sposób funkcjonujemy w ciągu dnia.  

Objaw, który bardzo trudno zaobserwować samodzielnie, ale który jest typowym symptomem tej choroby to przerwy w oddychaniu podczas snu. Najczęściej widzi to dopiero osoba, która przebywa obok nas, kiedy śpimy. Takie epizody chwilowego zatrzymania oddechu u chorych na obturacyjny bezdech senny pojawiają się w ciągu godziny nawet kilkanaście razy i trwają ponad 10 sekund. Najczęściej powodują wybudzenie się ze snu, co negatywnie wpływa na jego jakość. Przerwy w oddychaniu spowodowane są tym, że ściany dróg oddechowych chorego zapadają się. Konsekwencją tego jest niedocieranie powietrza do płuc, a przez to analogicznie wzrost poziomu dwutlenku węgla we krwi.

Objawy obturacyjnego bezdechu sennego występujące w dzień                             

Problemy senne powodują wiele negatywnych skutków w codziennym życiu. Osoby cierpiące na obturacyjny bezdech senny budzą się często po całej nocy niewypoczęci. Skutkuje to obniżeniem możliwości koncentracji. Przez kłopoty z efektywnym wypoczynkiem osoby takie są senne i zmęczone przez cały dzień, co powoduje niemożność skupienia się nad ważnymi czynnościami, a w konsekwencji niestaranne wykonywanie swoich obowiązków.  Chorzy stają się przez to nadmiernie drażliwi i nerwowi. Niewyspanie wiąże się często z towarzyszącymi naszym porankom bólom głowy. Dolegliwości takie mogą skutecznie zniechęcić do codziennych czynności. Wszystkie te objawy utrzymujące się przez dłuższy czas mogą spowodować u chorego nawet zaburzenia o charakterze depresyjnym.

Zaobserwowanie objawów obturacyjnego bezdechu sennego

Jeżeli zauważyliśmy u siebie objawy obturacyjnego bezdechu sennego nie należy zwlekać, lecz szybko zwrócić się do lekarza specjalisty. Pozwoli to na zdiagnozowanie choroby, a dzięki temu wdrożenie odpowiedniego leczenia. Postawienie diagnozy umożliwione jest poprzez przeprowadzenie badania snu. Najczęściej wykonuje się tzw. polisomnografię, która trwa całą noc. Nowoczesne metody leczenia pozwolą nam odczuć ulgę i odpocząć od uciążliwych objawów.

 

Kategoria: Podstawowe informacje