Bezdech senny

Siatka  Lista 

Produkty 1 do 12 z 39

Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
na stronę

Siatka  Lista 

Produkty 1 do 12 z 39

Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
na stronę

Aparat CPAP

Aparat CPAP to innowacyjny sprzęt medyczny wykorzystywany powszechnie w walce z zespołem bezdechu sennego. Według najnowszych badań stanowi obecnie najskuteczniejszą z dostępnych metod przeciwdziałania tej dolegliwości.

Kiedy stosować aparat CPAP?

Stosowanie aparatów CPAP sprawdza się wtedy, gdy podczas snu pojawiają się niepokojące, co najmniej 10-sekundowe przerwy w oddychaniu. Ponadto wskazane jest zastosowanie aparatów w sytuacji, w której u pacjenta występuje spłycenie oddechu poniżej 50%. W efekcie podobnych zaburzeń zmniejsza się wysycenie krwi tlenem, a także spada jakość snu – pojawia się wówczas nie tylko chrapanie, ale też niedotlenienie. Mogą wystąpić chwilowe wybudzenia oraz podwyższenie ciśnienia krwi, a w konsekwencji ciągła senność i regularne bóle głowy.

Bezsenność i bezdech senny

Problem bezsenności i bezdechu sennego znany jest coraz szerszemu gronu ludzi, stwierdzających u siebie występowanie podobnych objawów. Przebieg leczenia ustala się zazwyczaj indywidualnie, w zależności od charakteru dolegliwości oraz ich natężenia. Istnieje wiele przyczyn odpowiedzialnych za zaburzenia oddychania, ale wszystkie ich skutki powinny zostać skonsultowane z lekarzem i poddane leczeniu.

Sprawdzonym sposobem na przeciwdziałanie dolegliwościom oddechowym, jak i jednoczesne monitorowanie jakości snu i jego zaburzeń oraz oddechu, jest aparat CPAP. Możemy dziś wybierać spośród klasycznych, jak i bardziej nowoczesnych modeli, wyposażonych w technologie pozwalające na szczegółową analizę i efektywne działanie.

Czym jest i jak działa aparat CPAP?

Na typowy aparat CPAP składają się pompa powietrzna i maska nosowa. Pierwszy element zestawu odpowiada za generowanie nadciśnienia – pozwala to na utrzymywanie otwartych dróg oddechowych i wyeliminowanie bezdechu. Maska nosowa połączona z rurą jest odpowiedzialna za efektywne funkcjonowanie aparatu i przeciwdziałanie negatywnym skutkom występowania ewentualnych nieszczelności.

Jeszcze bardziej zaawansowaną odmianę wspomnianych aparatów stanowią dostępne na rynku modele AutoCPAP. Urządzenia tego typu działają na podobnej zasadzie, lecz dodatkowo dostosowują swoje funkcjonowanie nie tylko do rodzaju objawów, ale także do stopnia ich nasilenia. Niektóre z nich zostały ponadto wyposażone w nawilżacze powietrza, chroniące przed wysychaniem śluzówki jamy ustnej.

AutoCPAP i BiPAP

Dzięki przeprowadzanej na bieżąco analizie oddechu, aparaty AutoCPAP pozwalają na efektywne, w pełni spersonalizowane działanie. Urządzenia uwzględniają także dodatkowe parametry, jakimi są m.in. masa ciała, pozycja w czasie snu oraz dotychczasowy stan zdrowia. Zapis dokonanych pomiarów pozwala na przechowywanie najważniejszych informacji, które mogą być niezbędnym elementem przyszłego leczenia, decydującym o jego efektywności. Dzięki zastosowaniu równie zaawansowanych technologii, aparat CPAP pozwala na stałe przeprowadzanie wiarygodnej diagnostyki snu.

Technologią oferującą jeszcze bardziej złożone rozwiązania jest BiPAP, który w przeciwieństwie do aparatu CPAP nie bazuje na stałym nadmuchu powietrza, ale oferuje możliwość synchronizacji z oddechem pacjenta. W efekcie powietrze pompowane jest z pełną mocą jedynie w fazie wdechu – podczas fazy wydechu następuje zmniejszenie ciśnienia, co w znacznym stopniu przekłada się na komfort użytkowania aparatu.

Różnice pomiędzy działaniem obu rozwiązań widoczne są także w cenach określonych modeli – za aparat CPAP płacimy znacznie mniej niż za bardziej zaawansowane rozwiązanie, jakim jest BiPAP. Mimo to bez wątpienia warto wziąć pod uwagę zakup lepszego jakościowo sprzętu, który z pewnością wpłynie korzystnie na komfort użytkowania i samodzielnie dostosuje się do  indywidualnych potrzeb pacjenta.