Bezdech senny

Siatka  Lista 

Produkty 1 do 12 z 38

Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
na stronę

Siatka  Lista 

Produkty 1 do 12 z 38

Strona:
  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
na stronę

Aparaty CPAP

Aparaty CPAP to nowoczesne urządzenia medyczne stosowane w walce z bezdechem sennym. Wszystkie badania dowodzą, iż jest ona najskuteczniejszą metodą walki z tym schorzeniem.

Kiedy stosuje się aparaty CPAP?

Używanie aparatów CPAP ma zastosowanie wówczas, gdy przerwa w oddychaniu podczas snu wynosi co najmniej 10 sekund. Innym wskazaniem jest spłycenie oddechu poniżej 50%. Skutkiem tych objawów jest zmniejszenie wysycenia tlenem krwi. Przekłada się to bezpośrednio na jakość naszego snu i objawia się chrapaniem, niedotlenieniem, chwilowymi wybudzeniami oraz podwyższeniem ciśnienia krwi. Efekty takich dolegliwości to przede wszystkim senność oraz bóle głowy.

Bezsenność i bezdech senny

Tematyka bezsenności, jak i bezdechu sennego znana jest doskonale wielu z nas. Z problemami w tym obszarze zmaga się coraz większa liczba osób. Leczenie zwykle dostosowywane jest indywidualnie, zależnie od występujących objawów oraz stopnia ich nasilenia, a także przyczyny, na bazie której powstają zaburzenia oddychania. Te ostatnie są bowiem faktem medycznym.

Jednym ze sposobów leczenia i jednoczesnego monitorowania przebiegu snu, zaburzeń oraz procesu oddychania, jest aparat CPAP. Klasyczne, jak i zaawansowane modele bazujące na nowoczesnych technologiach, które pozwalają mierzyć, analizować oraz efektywnie działać.

Czym jest i jak działa aparat CPAP

Aparat CPAP to zestaw, na który składa się pompa powietrza, a także maska nosowa. Pompa powietrza odpowiada za generowanie nadciśnienia. Jej rolą jest utrzymywanie otwartych dróg oddechowych, dzięki czemu wyeliminowany zostaje bezdech. Z kolei maska nosowa zostaje połączona z rurą i to te elementy odpowiadają za efektywne działanie aparatu, nawet w przypadku wystąpienia nieszczelności.

Na rynku pojawiają się również zaawansowane modele autoCPAP. Ich zasada działania jest taka sama, jaką oferuje aparat CPAP. Różnica polega na tym, że urządzenie dostosowuje swoją pracę nie tylko do występujących objawów, ale również stopnia ich nasilenia. Niektóre spośród dostępnych modeli opatrzone zostały nawilżaczami powietrza, które chronią przed wysychaniem śluzówki jamy ustnej.

AutoCPAP i BiPAP

Najnowszą technologię wykazują aparaty AutoCPAP. Pozwalają na uprzednio wspomniane, mierzenie oraz analizę oddechu i dopiero na tej podstawie dopasowane zostaje działanie. Tego typu aparaty uwzględniają masę ciała oraz pozycję ciała, a także stan zdrowia. Kolejno autoCPAP dokonuje zapisów uzyskanych pomiarów. Dla powodzenia dalszej terapii takie informacje są niezbędne i decydują o efektywności. Aparat CPAP, jak i jego wyżej zaawansowane technologie, pozwalają zatem przeprowadzać stałą diagnostykę snu.

Jeszcze wyżej rozwiniętą technologią jest BiPAP. Aparat CPAP, jak i urządzenia bazujące na tej technologii, oferują stały nadmuch powietrza niezależnie od faz wdechu/wydechu. Z kolei BiPAP wykazuje możliwość synchronizacji z oddechem. Efektem jest stałe pompowanie powietrza z pełną mocą w fazie wdechu, zaś ze zdecydowanie mniejszą mocą w fazie wydechu. Takie działanie pozwala znacząco zwiększyć komfort użytkowania aparatu.

Aparat CPAP jest mniej kosztowny niż najnowsze rozwiązanie technologiczne, jakie stanowi BiPAP. Jednakże zastosowanie lepszego jakościowo rozwiązania, dostosowanego do potrzeb pacjenta, jak i uwzględniające komfort korzystania z aparatu, to duże prawdopodobieństwo, że wraz z powszechnością stosowania technologii, z czasem ceny zaczną maleć i staną się dużo łatwiejsze do udźwignięcia przez pacjentów.